Hallo,
 
Zaczynamy grudzień, więc czas na NEWSLETTER! 
 
♦ ES WEIHNACHTET – czyli zbliżają się Święta!
 
Święta tuż, tuż, a Boże Narodzenie w Niemczech to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt. Już cztery tygodnie wcześniej, czyli w pierwszą niedzielę adwentu (Adventszeit), zaczynają się intensywne przygotowania. Zwłaszcza w katolickiej Bawarii jest on bardzo barwnym czasem, bogatym w tradycje i symbole. Bardzo mocno wpisany w tradycję jest zwyczaj dekorowania domu – umieszczanie w oknach światełek i kolorowych figurek lub gwiazdek. Powszechne są adwentowe wianki (Adventskranz) z gałązek świerku lub jodły przystrojone fioletowymi wstążkami, w których umieszcza się cztery czerwone świece, oznaczające cztery niedziele adwentu. Zielony kolor gałązek symbolizuje nadzieję, fiolet – refleksje, a świece – światło. Jednak główną ozdobę domu stanowi choinka (Weihnachtsbaum/Tannenbaum). Szczególnie popularną atrakcją dla dzieci jest kalendarz adwentowy (Adventskalender) – najczęściej w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami, w których znajdują się różne niespodzianki – najczęściej czekoladki, słodycze. W ten sposób dzieci uczą się odmawiania sobie przyjemności, wyrzeczeń i zjadania tylko jednej słodkości na dzień.  
 
Podczas adwentu w Niemczech odbywa się wiele kiermaszy bożonarodzeniowych (Weihnachtsmärkte, w Berlinie już w ten weekend!!!), na których można kupić różnorodne ozdoby choinkowe, słodycze, spróbować ciasta bożonarodzeniowego (Lebkuchen), pierniczków (Pfefferkuchen), imbirowe ciasteczka (Plätzchen) oraz napić się grzanego, korzennego wina (Glühwein). 
 
♦ WEIHNACHTSMÄRKTE – czyli Jarmarki Bożonarodzeniowe
 
W linku poniżej przesyłamy Wam zdjęcia najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych: 
 
 
♦ NIKOLAUSFEIER & HEILIGER ABEND – czyli Mikołajki I Wigilia
 
6 grudnia obchodzone są Mikołajki (Nikolausfeier), które są okazją do obdarowywania się nawzajem upominkami. 
 
24 grudnia to czas ostatnich przygotowań do Świąt, a prawdziwe Święta zaczynają się dopiero 25 grudnia. Boże Narodzenie obchodzone jest tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Ważnym punktem jest kolacja wigilijna. Wszyscy składają sobie życzenia rozpoczynając od zwrotu „Frohe Weihnachten” lub „Fröhliche Weihnachten”, nie łamiąc się jednak opłatkiem.  Co ciekawe, prezenty, zamiast pod choinką, poukładane są zazwyczaj na stole, a pod każdym talerzem znaleść można symboliczny pieniążek, który ma przynosić szczęście i dostatek przez cały rok. Na Wigilijnym stole  znajduje się 9 potraw a zamiast karpia, podawana jest pieczona gęś lub kaczka. Króluje smażona kiełbasa z kapustą, a na deser podawana jest strucla bożonarodzeniowa (Weihnachtsstollen). Bardzo popularne jest w tym kraju kolędowanie. Ludzie śpiewają piosenki bożonarodzeniowe przy stole, podczas posiłków, ale również na ulicach oraz kiermaszach. Wśród nich znajdują się bardzo popularne kolędy: „Stille Nacht, Heilige Nacht” oraz O Tannenbaum.
 
Na poniższych stronach znajdziecie teksty kolęd :
 
 
 
♦ WEIHNACHTSWÜNSCHE – czyli życzenia bożonarodzeniowe
 
Poniżej przesyłamy Wam kilka pomysłów na życzenia bożonarodzeniowe:
 
Frohe Weihnachten, Fröhliche Weihnachten, Frohe Weihnachten und die besten Wünsche fürs neue Jahr, Frohe Weihnachten und ein gutes Neues Jahr, Frohe Weihnachten und einen guten Rutsch ins neue Jahr 2018!
 
To cudownego czasu przedświątecznego! Schöne Adventszeit! 

Kursy grupowe WOW online

Lekcja indywidualna online

Lekcja w parze online

Konwersacje online

Niemiecki biznesowy online