Witamy,

ponieważ mnóstwo ludzi podczas zadawania pytania:  Was machst du gern? odpowiada, że lubi czytać wolnym czasie książki oraz oglądać filmy, dlatego poprzez ostatnie kawinarium ️  chciałyśmy zachęcić Was do czytania książek wybitnych niemieckich pisarzy i oglądania niemieckich filmów. Zachęcamy Was bardzo do czytania i oglądania w języku obcym – dzięki temu uczycie się nowego słownictwa.

Na początku chciałybyśmy Wam przedstawić książki  – nie tylko klasycznych autorów.   

KSIĄŻKI

Wolfgang von Goethe

Die Leiden des jungen Werthers – Cierpienia młodego Wertera

a

Powieść ma formę listów i opisuje cierpienia młodego mężczyzny, który zakochał się w kobiecie, która związana była z innym mężczyną. Nieszczęśliwa miłośc doprowadza go do samobójstwa. Powieść jest wybitna ze względu na realistyczny opis uczuć głównego bohatera. 

 Johann Wolfgang von Goethe

Faust

Głównym problemem poruszonym w powieści jest problem  odwiecznego zmagania się jednostki wybitnej z granicami ludzkiego umysłu. Główny bohater spragniony wiedzy o sensie istnienia zawiera pakt z diabłem. 

                                                                                                                                                                         Franz Kafka

Der Process

Przedmiotem tytułowego procesu jest nieokreślona wina Józefa K., urzędnika bankowego, bohatera powieści. W wyniku procesu bohater zostaje skazany na śmierć. Sam proces ma charakter absurdalny. Oskarżony nie wie, o co jest oskarżony, ani kto go oskarża, nie ma praktycznie żadnej możliwości obrony. Tytuł powieści odnosi się do jednostkowej sytuacji bohatera utworu, ale ma też wymiar metaforyczny – życie każdego człowieka jest takim właśnie procesem.

Thomas Mann 

Doktor Faustus

 

Doktor Faustus już od chwili powstania stał się jednym z ważniejszych punktów w powojennych dyskusji na temat niemieckiej tożsamości. 

 

Thomas Mann 

Der Zauberberg – Czarodziejska góra

Uważana za najlepsze dzieło tego autora i jedno z najbardziej wpływowych dzieł literatury. „Czarodziejska góra” to uniwersalne studium codzienności, ludzkiej psychiki, paraboliczna, przejmująca opowieść o życiu, historia zamknięta w świecie, gdzie czas płynie inaczej i inaczej wygląda życie.

 

Günter Grass

Die Blechtrommel – Blaszany bębenek 

 

Powieść jest kroniką życia małego Oskara a także protestem jednostki wobec koszmaru II Wojny Światowej. Oskar w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje w pełni świadomą decyzję, że z dorastaniem koniec. Realizację tego dziwnego przedsięwzięcia ułatwia mu wypadek – spada ze schodów w piwnicy i przez resztę życia rzeczywiście już nie rośnie.

 

Jacob und Wilhelm Grimm

Grimms Märchen – Baśnie Braci Grimm 

 

Michael Ende 

Die unendliche Geschichte – Nie kończąca się historia

Młody chłopiec wchodzi w posiadanie książki, która jest kluczem do świata fantazji. 

 

Patrick Süskind

Das Parfum. Die Geschichte eines Mörders  –  Pachnidło

Jest to historia Jana Baptysty Grenouille’a, człowieka obdarzonego genialnym węchem, który zostaje seryjnym mordercą, zabijającym piękne kobiety, ponieważ chce stworzyć swój idealny zapach. Akcja filmu toczy się w XVIII-wiecznej Francji.

 

Christiane Vera Felscherinow 

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo – My, dzieci z dworca ZOO

Opisywane wydarzenia miały miejsce w latach 70-tych, w czasach narastającej fali narkomanii wśród młodzieży w wieku ok. 13 lat w Berlinie Zachodnim, natomiast tytułowy Dworzec Zoo to miejsce, gdzie główna bohaterka i wiele osób z jej otoczenia czekało na „klientów”. Prostytucja była dla tych młodych ludzi podstawowym sposobem zdobywania środków na codzienną dawkę narkotyku. Dworzec stanowił też miejsce spotkań i wymiany działek heroiny.

A teraz przyszedł czas na filmy.

FILMY

Das Cabinet des Dr. Caligari – Gabinet dr. Caligari.


 

Jest to film niemy i jest jednym z pierwszych dzieł niemieckiej kinematografii. 

Fabuła koncentruje się wokół tajemniczego hipnotyzera, który za pośrednictwem lunatyka dokonuje serii morderstw w małym miasteczku

Das Tagebuch einer Verlorenen

Dziennik upadłej dziewczyny

 

Film koncentruje się na motywach nędzy i bezrobocia, czyli portrecie Niemiec po I wojnie światowej. Życie głównej bohaterki zostaje zniszczone na skutek uwiedzenia przez starszego mężczyznę. Wydarzenie to uruchamia czarną serię porażek, które w końcu doprowadzają bohaterkę do prostytucji.

Der Blaue Engel –  Błękitny anioł 

Główną bohaterkę filmu zagrała Marlene Dietrich wcielającą się w postać femme fatale.

 

Das Boot – Okręt

 

Niemiecki film wojenny przedstawiający losy załogi podwodnego statku podczas bitwy o Atlantyk w 1942 roku. 

Lola rent – Biegnij Lola, biegnij

Kursy grupowe WOW online

Lekcja indywidualna online

Lekcja w parze online

Konwersacje online

Niemiecki biznesowy online